Dzīve ar stomu

Dzīve ar stomu

Pēc operācijas

Ik gadu tūkstošiem cilvēku piedzīvo stomas izveides operāciju, kas savā veidā ir jaunas dzīves sākums. Samierināties ar domu par stomu nebūt nav vienkārši, taču mūsdienās, kad medicīna attīstās milzu soļiem, tās mērķis ir ne tikai glābt cilvēka veselību un dzīvību, bet arī atvieglot turpmāko dzīvi.

Ik gadu tūkstošiem cilvēku piedzīvo stomas izveides operāciju, kas savā veidā ir jaunas dzīves sākums. Samierināties ar domu par stomu nebūt nav vienkārši, taču mūsdienās, kad medicīna attīstās milzu soļiem, tās mērķis ir ne tikai glābt cilvēka veselību un dzīvību, bet arī atvieglot turpmāko dzīvi.

Kas ir stoma?

Stoma ir operācijas ceļā mākslīgi izveidota atvere cilvēka vēdera priekšējā sienā. Tā nepieciešama, lai no organisma izvadītu atkritumvielas – fekālijas vai urīnu.

Biežākie stomas operācijas iemesli:

  • resnās vai taisnās zarnas vēzis,
  • urīnpūšļa vēzis,
  • iekaisīgas zarnu slimības,
  • traumatiski resnās zarnas bojājumi un citi.

Pie mākslīgā atvēruma – stomas – tiek pievienots speciāls savācējmaisiņš, kurā nonāk atkritumvielas, kas pēc operācijas, ko pārcietis cilvēks, vairs nespēj izvadīties dabiskā ceļā.

Eiropā aptuveni 700 tūkstoši cilvēku ikdienā sadzīvo ar stomu, bet visā pasaulē tie ir pat 1,3 miljoni. Turklāt aptuveni puse no viņiem ar stomu pavada visu atlikušo dzīvi. Pārējiem atveseļošanās gaitā iespējams stāvokli tiktāl uzlabot, lai veiktu stomas slēgšanu un atjaunotu dabisko atkritumvielu izvadīšanu. 

Problēmas stomas pacientiem

Vai stoma izveidota uz laiku jeb visu atlikušo dzīvo – par to lemj mediķi, vadoties no pacienta veselības stāvokļa, tā uzlabošanās prognozēm un gaitas. Taču laikā, kamēr cilvēkam jāsadzīvo ar stomu, ir svarīgi veikt tās aprūpi, lai neiedzīvotos neērtībās un veselības sarežģījumos.

Mūsdienās stomas aprūpe iespējama tik pilnvērtīgi, lai ar laiku cilvēks nejustu praktiski nekādas atšķirības no agrāk ierastā dzīvesveida, kāds bija pirms stomas izveidošanas. Jārēķinās, ka pēc stomas izveidošanas par to jārūpējas, īpašu uzmanību veltot ādai ap stomu, jo zarnu vai urīnpūšļa saturs, nonākot ar to tiešā saskarē, var kairināt ādu, kā arī var rasties citas problēmas.

Iespējamās problēmas stomas pacientiem:

  • stomas asiņošana,
  • ādas iekaisumi un alerģijas,
  • bieža savācējmaisiņu maiņa,
  • fekāliju vai urīna noplūde un citas.

Lai pacients un viņa tuvinieki apgūtu stomas aprūpi, pēc tās izveidošanas ieteicama regulāra stomas kabineta apmeklēšana, lai apgūtu pareizu tās aprūpi.

Svarīgi zināt, ka stomai nav ne nervu, ne slēdzējmuskuļa (sfinktera), tāpēc tajā nejūt sāpes, kā arī cilvēks nejūt vajadzību nokārtot dabiskās vajadzības, kā tas ir vesela organisma gadījumā. Tāpēc aprūpei un higiēnai jābūt ļoti rūpīgai. 

Par stomu jārūpējas

Pats svarīgākais, kas jāielāgo gan stomas pacientiem, gan viņu tuviniekiem vai slimnieku kopējiem – stomas apkope jāveic ļoti uzmanīgi, lai izvairītos no tās ievainošanas.

Kopšana sākas ar mirkli, kad stoma izveidota un tai pievienots speciālais savācējmaisiņš, kas regulāri jāmaina. To darot, nedrīkst pielietot fizisku spēku, bet gan maisiņu uzmanīgi noņem, maigi mitrinot savienojuma vietu un rūpīgi notīra stomas ādu. Vislabāk to darīt ar siltu ūdeni, maigu salveti un neitrālām ziepēm vai citiem speciālajiem mazgāšanas līdzekļiem.

Mēdz gadīties, ka pacients intensīvi svīst, kas visbiežāk notiek vasarā vai citos apstākļos, un tādēļ stoma mēdz taukoties. Šādos gadījumos to rekomendē papildu apstrādāt ar kumelīšu novārījumu  vai citiem dabas vai speciālajiem līdzekļiem un pēc tam uzmanīgi nosusināt ar mīkstu salveti.

Pirms pievienot jaunu savācājmaisiņu, ādu ap stomu rekomendē apstrādāt ar speciāliem šādām vajadzībām paredzētiem aizsarglīzekļiem, kas vienlaikus kalpo arī kā stomas maisiņa stiprinātājs. Tomēr ar šiem līdzekļiem nevajag pārspīlēt, bet tos lietot tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams. 

Svarīga gan fiziskā, gan emocionālā labsajūta

Ar laiku, kad stomas pacients pierod un pielāgojas jaunajiem apstākļiem, cilvēks var turpināt ierasto dzīvesveidu, protams, saglabājot dažus specifiskus nosacījumus.

Stomas pacienti, ievērojot speciālistu rekomendācijas, var mazgāties gan vannā, gan dušā, tāpat var baudīt pirts priekus un peldes, kā arī sportot, doties ceļojumos un ļauties citiem pilnvērtīgiem piedzīvojumiem.

Lai palīdzētu saglabāt papildu drošību, ka stomas maisiņš pēc pievienošanas vajadzīgajā vietā arī turēsies, kā arī saturēs vēdera dobumu, speciālisti papildus visām citām rekomendācijām iesaka lietot arī speciālās medicīniskās elastīgās jostas, kas izstrādātas īpaši stomas pacientiem.

Un ļoti svarīgs šādos gadījumos ir cilvēka psiholoģiskā labsajūta, jo stomas izveidošana skar cilvēka intīmo dzīvi un specifisku higiēnu. Tāpēc šādiem cilvēkiem ļoti svarīgs ir ģimenes atbalsts un līdzcilvēku sapratne – tas veiksmīgāk palīdzēs atgriezties ierastajā dzīves ritmā, nezaudējot dzīves kvalitāti. 

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte