Necelt pārlieku lielus smagumus, lai nedabūtu bruku (trūci) – to būs dzirdējuši daudzi. Dzīves laikā cilvēks var iedzīvoties dažāda veida trūcēs. Viena no tām – cirkšņu trūce.
Necelt pārlieku lielus smagumus, lai nedabūtu bruku (trūci) – to būs dzirdējuši daudzi. Dzīves laikā cilvēks var iedzīvoties dažāda veida trūcēs. Viena no tām – cirkšņu trūce.
Kāpēc rodas cirkšņu trūce?
Trūce jeb bruka visbiežāk piemeklē cilvēkus ar iedzimtu saistaudu vājumu. Šādiem cilvēkiem dažādu iemeslu dēļ var izveidoties iekšējs vēderplēves plīsums, kas, savukārt, izraisa iekšējo orgānu – zarnu, urīnpūšļa, taukplēves un citu - izspiešanos tā saucamajos trūces vārtos: organisma vājākajās vietās zem ādas.
Cirkšņa trūce izpaužas kā viegli sataustāms izcilnis vēdera apakšējā daļā cirkšņu apvidū, kas īpaši pamanāms, piepūšot vēderu. Šī problēma var piemeklēt ikvienu cilvēku, tomēr anatomisko īpatnību dēļ lielāks risks piedzīvot cirkšņu trūci ir vīriešiem.
Cirkšņu trūces biežākie iemesli:
- smagumu celšana vai cita fiziska piepūle,
- stiprs klepus,
- liekais svars,
- sievietēm grūtniecība,
- nesadzijušas vai sarētotas operāciju vietas u.c.
Atsevišķos gadījumos var pat būt situācijas, kad cirkšņa trūce vienlaikus izveidojusies abās pusēs. Diemžēl speciālu profilaktisku pasākumu, kā izvairīties no diska trūces nav.
Pēkšņas sāpes - tās nedrīkst ignorēt!
Pirmais signāls, kas liecina par cirkšņa trūci, ir stipras, pēkšņas sāpes visbiežāk cirkšņa apvidu, bet dažkārt tās var būt arī ap nabu. Sajūtot šīs sāpes, nekavējoties jāpārtrauc iesāktās darbības un jāatguļas horizontālā stāvoklī. Cirkšņa trūce kā zemādas izvelvējums ir viegli pamanāma – cilvēks, aptaustot sāpīgo vietu, to pats var sataustīt.
Atguļoties trūces radītais izvelvējums uz laiku var pazust - pa trūces vārtiem izslīdējušie orgāni var ieslīdēt atpakaļ savās vietās. Tas var radīt mānīgu priekšstatu, ka trūce ir izzudusi. Taču tā nav – atkal ķeroties pie kādām fiziskām darbībām, zemādas izcilnis parādās no jauna. Tas nozīmē, ka jāmeklē medicīniskā palīdzība, jo cirkšņa trūce var radīt arī veselībai bīstamu situāciju.
Vienīgā ārstēšana – ķirurģiska operācija
Arī ārsts radušos cirkšņa trūci var viegli sataustīt, tomēr precīzais diagnostikai, lai izvēlētos nepieciešamo ārstēšanu, jāveic radioloģiskie izmeklējumi: ultrasonoskopija vai datortomogrāfija.
Cirkšņa trūces vienīgā ārstēšana ir ķirurģiska operācija, jo bojājums vēdera sienā pats nesadzīst. Turklāt operāciju rekomendē veikt laikus, lai trūce neiesprūstu. Gadījumos, ja tas noticis, var rasties gan veselībai, gan cilvēka dzīvībai bīstamas situācijas, jo iesprūdušajos orgānos tiek traucēta vai pilnībā pārtraukta apasiņošana, kas nozīmē, ka apkārtējie audi pakāpeniski var iet bojā un izplatīties infekcija.
Pazīmes, kas liecina par iesprūdušu cirkšņa trūci:
- sāpes,
- slikta dūša,
- nespēks,
- var būt paātrināts pulss,
- vemšana,
- vēderdarbības traucējumi (uzpūšanās un aizcietējumi).
Cirkšņa trūces operāciju pieskaita pie vienkāršām un saudzīgām ķirurģiskām operācijām, kurām ir pavisam minimāls komplikāciju risks. Jau tajā pašā vai nākamajā dienā pacients var doties mājās, protams, atveseļošanās laikā ievērojot visas ārsta noteiktās rekomendācijas, no kurām viena no svarīgākajām ir izvairīšanās no fiziskas slodzes.
Gan pirms operācijas, gan atveseļošanās laikā ārsts var rekomendēt pacientam lietot speciālu divdaļīgu bandāžu, kas paredzēta cirkšņa trūču ārstēšanai un iesprūdušu trūču veidošanās profilaksei, kā arī pēcoperācijas recidīvu novēršanai. Tāpat šo bandāžu ieteicams lietot cilvēkiem, kurus dažādu iemeslu dēļ nedrīkst vai arī nav ieteicams operēt.