Vesels mugurkauls grūtniecības laikā

Vesels mugurkauls grūtniecības laikā

Mugurkauls

Gaidot bērniņu, sievietei ir īpaši svarīgi justies labi un būt veselai. Taču skaidrs, ka ķermenis šajā laikā mainās, izmaiņas notiek visā organismā un tam līdzi var nākt arī dažādas veselības problēmas. Viena no tām – muguras sāpes.

Mugurkauls ir cilvēka ķermeņa galvenais balsts, ko veido skriemeļi, krusta kauls, astes kauls un starpskriemeļu diski. Cilvēkam pieaugot, tajā rodas izliekumi. Grūtniecības laikā, kad topošās māmiņas ķermenis ir pakļauts kā fizioloģiskām, tā hormonālām un citām izmaiņām, nav brīnums, ja sāk sāpēt mugura.

Iemesli, kāpēc rodas muguras sāpes grūtniecības laikā:

  • hormonālo izmaiņu rezultātā,
  • mazulim augot, mainās smaguma centrs,
  • nepareizs slodzes sadalījums,
  • traumas,
  • saasinās citas slimības.

Hormonālās izmaiņas – gaidību laikā sievietes organismā notiek īsta hormonu vētra, un tas ietekmē arī topošās māmiņas mugurkaulu, jo hormonu ietekmē saites kļūst elastīgākas un locītavas nestabilākas, kā rezultātā var rastiem sāpes mugurā.

Fizioloģiskās izmaiņas – gaidāmajam mazulim augot, sievietei mainās smaguma centrs. Staigājot aizvien palielinās slodze jostas daļai. Turklāt pēdējos gaidību mēnešos augošā dzemde var radīt spiedienu uz nerviem, tādējādi radot vēl papildu sāpes mugurā.

Nepareizs slodzes sadalījums – tas rodas, ja augot grūtnieces vēderam, netiek pievērsta pilnvērtīga uzmanība stājai. Vēderam izvirzoties pārlieku daudz uz priekšu,  mugurkauls izliecas, un tas var būt iemesls pastiprinātām muguras sāpēm. Arī sēdošs darbs, ja nav ērta darba vieta un krēsls ar stabilu muguras atbalstu, var būt iemesls muguras sāpēm. Tāpat arī  nepietiekošs kustību režīms.

Traumas – fizioloģiskā, hormonālo un citu faktoru ietekmē grūtniecības laikā sieviete var kļūt neuzmanīgāka un iedzīvoties traumās gan uz ielas, gan mājas vai darba apstākļos. Piemēram, kritienu rezultātā var rastiem veselības problēmas gan gaidāmajam mazulim, gan topošajai māmiņai. Turklāt tā iespējams traumēt arī mugurkaulu, kam grūtniecības laikā jau tā ir papildu slodze.

Citu slimību saasinājums – grūtniecība ir laiks, kad var saasināties tādas veselības problēmas, kas iepriekš pat nav likušas par sevi manīt. Tās var būt gan dažādu orgānu, piemēram, nieru, kā arī citas problēmas, bet tikpat labi pēkšņi par sevi var signalizēt iepriekš nebijušas sāpes mugurā, kas radušās gan pēc sen aizmirstas traumas, gan tā var būt neliela un nepamanīta starpskriemeļu trūce vai kas cits.

Palīdzēsim mugurkaulam grūtniecības laikā

Lai bērniņa gaidīšanas laikā muguras sāpes neradītu liekas problēmas, jau pašā sākumā, tikko tās sajustas, šai problēmai jāpievērš nopietna uzmanība – tās nedrīkst atstāt bez ievērības.

Svarīgi, jau iestājoties grūtniecībai, ar savu ārstu izrunāt visas iespējamās problēmas, kas gaidību laikā varētu rasties, lai topošā māmiņa zinātu, kam pievērst uzmanību. Veicot profilaktiskas darbības, pastāv iespēja izvairīties no dažādiem veselības sarežģījumiem, toskait muguras sāpēm.

Būtiski pievērst uzmanību muguras sāpēm grūtniecības laikā ir arī tāpēc, ka neārstētas tās var radīt sarežģījumus turpmākajā dzīve, kad mazulis jau būs piedzimis un to nāksies barot, nesāt uz rokām, pārģērbt un veikt citas darbības, kuru veikšanā neapšaubāmi iesaistīts mugurkauls kā ķermeņa galvenais balsts. Turklāt savlaicīgi neārstētas tās, gaidot nākamo mazuli, var radīt vēl lielāku fiziskās un emocionālās pašsajūtas diskomfortu.  

Lai atvieglotu grūtniecības laikā radušos papildus slodzi mugurkaulam, ieteicams:

  • ikdienā lietot stabilizējošās jostas, kas atslogo muguras muskuļus un samazina vibrācijas,
  • izvairīties no smagumu celšanas,
  • pieteikties grūtnieču peldēšanas un speciālās vingrošanas nodarbībās, kā arī ikdienā veikt vieglu fizisko slodzi, tā stiprinot muskuļus un saites,
  • guļot stabilizēt vēderu, atbalstot to ar spilvenu,
  • arī zem kājām novietot spilvenu (tas palīdzēs arī paplašinātu vēnu gadījumos un profilaksei),
  • guļot mainīt pozas, taču darīt to lēnām kustībām,
  • izvēlēties ērtus apavus, grūtniecības laikā atsakoties no augstiem papēžiem,
  • sekot pareizai stājai, lai vēders neizvirzītos pārāk daudz uz priekšu, tā veidojot vēl lielāku muguras izliekumu,
  • sēdēšanai izvēlēties ērtu krēslu, kas atbalsta muguru un ik pēc laiciņa izkustēties.
Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte