Sāpes ceļu locītavās ir nepatīkams traucēklis, kas liedz cilvēkam viegli pārvietoties un labi justies. Tās var skart kā gados jaunus cilvēkus, tā seniorus. Ikvienā gadījumā ir svarīgi laikus veikt izmeklēšanu, lai piemērotu atbilstošāko ārstēšanu vai rehabilitāciju un neiedzīvotos nopietnās un ilgstošās problēmās.
Sāpes ceļu locītavās ir nepatīkams traucēklis, kas liedz cilvēkam viegli pārvietoties un labi justies. Tās var skart kā gados jaunus cilvēkus, tā seniorus. Ikvienā gadījumā ir svarīgi laikus veikt izmeklēšanu, lai piemērotu atbilstošāko ārstēšanu vai rehabilitāciju un neiedzīvotos nopietnās un ilgstošās problēmās.
Ceļu locītavām liela slodze
Ceļu locītavām cilvēka dzīvē ir ļoti nozīmīga loma – tā savieno kājas augšstilbu ar apakšstilbu. Šo locītavu veido gan kauli, gan skrimšļa meniski un saites. Ja kādā no locītavas elementiem rodas bojājums, cilvēks sajūt sāpes.
Sajūtot sāpes ceļu locītavās, ārsti aicina cilvēkus klausīt savam ķermenim un jau pie pirmajiem simptomiem noskaidrot sāpju iemeslus.
Biežākie ceļa locītavas sāpju iemesli:
- traumas,
- traumu izraisīts iekaisums,
- ceļa locītavas novecošana (deģenerācija),
- artrīts un citi.
Ir būtisks pamats apgalvot, ka ceļu locītavu sāpju biežs iemesls ir cilvēka dzīvesveids un tā radītās sekas. Visa mūža garumā, cilvēkam ejot, skrienot, lecot, cilājot smagumus un veicot citas kustības, šīm locītavām ir jāiztur liela slodze. Turklāt bieži vien šīs kustības tiek veiktas fiziskā pārpūlē un neievērojot pareizu ergonomiku, kas var radīt iedzīvošanos locītavu sastiepumos, izmežģījumos un tamlīdzīgi.
Tieši tāpēc kā vienu no biežākajiem ceļu locītavu sāpju iemesliem min traumas, kas var gadīties kā sadzīviskās situācijās, tā darbā vai sportā. Jaunākiem cilvēkiem traumas visbiežāk rezultējas ar ceļu saišu vai citu mīksto audu savainojumiem, savukārt gados vecākiem cilvēkiem tie mēdz būt lūzumi.
Pēkšņa vaina vai ilgstošs process
Jūtot sāpes, cilvēku reakcija uz tām ir ļoti atšķirīga. Ir cilvēki, kam jau pavisam nelielas sāpes sagādā stipras ciešanas un ir tādi, kas pat ļoti stipru sāpju gadījumā ir gatavi tās paciest.
Sāpes ceļu locītavās iedala:
- akūtas,
- hroniskas.
Akūtas sāpes rodas pēkšņi. Tās cilvēkus jebkurā vecumā var piemeklēt gan sportojot un fizisko aktivitāšu laikā nepareizi veicot kādus vingrinājumus vai kustības, piemēram, futbolā, basketbolā, slēpošanā, slidošanā un citos, gan jebkurā ikdienišķā situācijā pie nepareizām kustībām dārza darbos vai mājas uzkopšanā un tamlīdzīgi, kritieniem vai citos gadījumos.
Šādās akūtās situācijās sāpes visbiežāk rodas uzreiz pēc negadījuma, un tās var būt pat ļoti stipras. Taču ir gadījumi, kad sāpes ir pavisam niecīgas un šķiet, ka to dēļ nav vērts meklēt medicīnisko palīdzību, ka sāpes pāries pašas no sevis. Taču tas var būt maldīgs uzskats.
Kā skaidro mediķi, jebkurā gadījumā, ja jebkādu iemeslu dēļ sajustas akūtas sāpes ceļa locītavā, nevajag ilgi gaidīt, bet doties pie ārsta, kurš veiks primāro apskati un nozīmēs izmeklējumus, lai noteiktu sāpju iemeslu.
Kā liecina ārstu pieredze, izplatīts iemesls akūtām ceļa sāpēm ir krustenisko saišu plīsums, kas visbiežāk ir sporta trauma, kā arī meniska plīsums.
Savukārt hroniskas sāpes ceļa locītavās rodas kāda ilgstoša procesa laikā, kas visbiežāk ir saistīts ar to deformēšanos vai citām vainām un attīstās ilgākā laika periodā. Visbiežāk sāpes šādos gadījumos liek par sevi manīt naktīs vai lielākas slodzes brīžos. Lai gan pastāv uzskats, ka pret dabisku novecošanu nav cīņas līdzekļu, ārsti iebilst, ka nav velkama vienādības zīme starp ķermeņa, toskait arī locītavu novecošanu un sāpēm. Dzīvojot 21. gadsimtā, ir pietiekoši daudz iespēju gan veikt kvalitatīvu izmeklēšanu, gan arī ir dažādas ārstēšanas iespējas, lai sāpes nevis ciestu, bet gan remdētu un cilvēks spētu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Laikus jāmeklē palīdzība
Ceļu sāpju gadījumos, kad to iemesls ir trauma, pēc sākotnējās apskates, lai noteiktu sāpju rašanās iemeslu, daudzkārt primāri nozīmē rentgena izmeklējumu, lai konstatētu, vai nav lūzums. Ja to nekonstatē, kā sākotnējo terapiju, lai novērstu sāpes, ārsts rekomendē ambulatoru ārstēšanos mājas apstākļos, šajā laikā pacientam rekomendējot miera režīmu un sāpju mazināšanai lietojot aukstas komprese, kā arī vajadzības gadījumā pretsāpju gēlus vai medikamentus. Tomēr, ja sāpes nemazinās, visbiežāk veic magnētiskās rezonanses izmeklējumu, kurā var pamanīt gan krustenisko saišu, gan meniska plīsumu, kā arī citas vainas, ko neuzrāda rentgenizmeklējums.
Tāpat ir dažādi izmeklēšanas veidi ceļa locītavu deģenerācijas procesu un to attīstības stadiju diagnostikai. Ārsti mudina palīdzību meklēt savlaicīgi, negaidot, kad sāpes kļūs neciešamas. Laikus konstatēts, šis process ir apturams, lai tas neattīstītos tālāk un neradītu vēl stiprākas sāpes un kustību ierobežojumus.
Jebkurā no gadījumiem, ārstējot ceļu locītavas, vai tā būtu ārstēšanās mājas apstākļos vai pat ķirurģiska operācija, jārēķinās arī ar rehabilitācijas periodu. Gan tā laikā, gan arī jau sākotnējā ārstēšanās posmā labs palīgs vienmēr būs ceļa locītavu ortozes, kas, balstot locītavu, radīs stabilitātes sajūtu un mazinās arī sāpes, kā arī palīdzēs ātrāk atgriezties pie ierastā kustību režīma. Turklāt pēc ceļa traumas vai citos ceļa locītavu sāpju gadījumos vēlams šādu ortozi, iepriekš konsultējoties ar ārstu-speciālistu un izvēloties visatbilstošāko, lietot arī ikdienā sporta nodarbībās, dārza darbos, ceļot smagākus priekšmetus vai veicot citas kustības, kas varētu būt iemesls atkārtotai traumai vai citādi veicināt sāpju atkārtotu rašanos.