Bērns izmežģījis potīti. Jāārstē bez steigas

Bērns izmežģījis potīti. Jāārstē bez steigas

Bērni

Izmežģīta potīte – kuram gan tā nav gadījies. Īpaši bērniem un jauniešiem, kas sporto. Lai gan šķiet, ka potītes mežģījums ir viegla trauma, kas neprasa īpašu aprūpi, speciālisti norāda: tā ir trauma, kas dažkārt nopietni jāārstē, lai nepaliktu sekas nākotnē.

Izmežģīta potīte – kuram gan tā nav gadījies. Īpaši bērniem un jauniešiem, kas sporto. Lai gan šķiet, ka potītes mežģījums ir viegla trauma, kas neprasa īpašu aprūpi, speciālisti norāda: tā ir trauma, kas dažkārt nopietni jāārstē, lai nepaliktu sekas nākotnē.

Neliela trauma, asas sāpes

Tas ir viens mirklis, kad bērns var savainoties: nejaušs kritiens, lēciens no kāda šķēršļa, sporta trauma vai vēl kas cits un asas sāpes potītē. Dažkārt tik asas, ka tālāk paiet vairs nav iespējams. Bet šķiet, ka trauma bija pavisam viegla. Pirmās bailes: vai tikai nav lauzts? Ak nē, tikai izmežģīta potīte! Šķiet – kas tur sevišķs, tomēr ārsti brīdina šo traumu neuztvert vieglprātīgi.

Biežākie izmežģītas potītes iemesli:

  • sporta traumas,
  • lēcieni no augstuma,
  • paslīdēšana.

Atvieglot sāpes, meklēt palīdzību

Izmežģīta potīte jeb saišu sastiepums ir nepatīkama lieta un tās ārstēšanai jāpievērš nopietna uzmanība, lai nepaliktu sekas nākotnē.

Raksturīgākie izmežģītas potītes simptomi:

  • sāpes,
  • tūskas,
  • asins izplūdums (zilums),
  • nestabila potītes locītava.

Traumas brīdī, potītei izliecoties nedabiskā stāvoklī, locītavas virsmas zaudē saskarsmi  un veidojas saišu sastiepumi (izmežģījums), kas var būt pat tik stiprs, ka dažkārt traumēto vietu nav iespējams vairs pakustināt. Asins izplūdums veidojas tāpēc, ka traumas (saišu sastiepšanas brīdī) rezultātā tiek bojāti asinsvadi un asinis nonāk zemādas audos. Ja  tūska ir stipra un asinsizplūdums plašs, šis kopums traumētajā vietā var nospiest nervu, radot tirpšanu. Taču tā pēc neilga laika pāriet.

Lai gan var šķist, ka izmežģīta potīte tāds sīkums vien ir,  ārsti brīdina - dažkārt tā var būt pat nopietnāka trauma nekā lūzums, tāpēc mudina meklēt ārsta palīdzību.

Lai nesarežģītu cietušā bērna stāvokli, kāju tūlīt pēc traumas nepieciešams novietot horizontālā stāvoklī un nofiksēt, izslēdzot kustības. Ja ātrumā nav iespējams tikt līdz ārstniecības iestādei, sāpes un tūsku var mazināt ar aukstu kompresi, kas var būt gan ietīts audumā ledus maisiņš, gan auksta ūdens kompreses vai kas cits auksts. Mūsdienās ir iegādājami arī speciālie atvēšinošie aerosoli, taču ārsti brīdina ar tiem uzmanīties, lai neapsaldētu cietušo ķermeņa daļu. Aerosols jāuzsmidzina no vismaz 30 centimetru attāluma. Šos aerosolus nekādā gadījumā nedrīkst lietot, ja ir ādas nobrāzums. Aukstums gan mazina asinsizplūdumu un tūsku, gan remdina sāpes. 

Ārstēšanās bez steigas

Potītes mežģījuma gadījumā meklēt medicīnisko palīdzību ir svarīgi tāpēc, lai pārliecinātos, vai nav lūzums. Pirmā izmeklēšanas metode ir rentgenogrāfija. Taču tajā nav iespējams noteikt saišu bojājuma smagumu, tāpēc sarežģītākos gadījumos pat, ja lūzuma nav, būs nepieciešami vēl citi radioloģiskie izmeklējumi.

Sastieptu saišu gadījumā ir svarīgi atslogot kāju no fiziskas piepūles, kas nozīmē vismaz pirmo nedēļu pavadīt miera stāvoklī - tas var būt pat gultas režīms. Šajā laikā svarīgi arī fiksēt sastiepto vietu. Mūsdienās tam ir nopērkami dažādi speciāli potītes fiksatori gan bērniem, gan pieaugušajiem, kas paredzēti kā palīglīdzeklis saišu sastiepumu gadījumos. Šie fiksatori ir izgatavoti no stingra, bet elastīga materiāla, tāpēc tie vienlaikus gan notur traumēto potīti stabilā stāvoklī, gan arī palīdz mazināt tūsku un atjaunot traucēto asinsriti.

Ārstējot izmežģītu potīti, akūtā situācija ar stipru diskomfortu lielākoties ir pirmās trīs dienas. Šajā dienās svarīgi īpaši parūpēties, lai atvieglotu mazā pacienta labsajūtu un veselības stāvokli.

Palīdzība mežģītas potītes gadījumā:

  • miera stāvoklis – maksimāli izvairīties no fiziskām aktivitātēm, kas noslogo traumēto kāju,
  • pacelt kāju augstāk – tas palīdz samazināt pietūkumu (īpaši svarīgi to ievērot naktīs),
  • aukstas kompreses – akūtajā periodā atvēsināšanu vēlams veikt ik pēc pusstundas,
  • kompresija – lai mazinātu tūsku, vēlams pietūkušo vietu saspiest ar elastīgo lentu.

Jārēķinās, ka var paiet divas, trīs nedēļas, kamēr izzudīs sastiepuma radītie simptomi un nebūs vairs nepieciešama potītes fiksācija. Taču līdz pilnīgai simptomu izzušanai var paiet vēl dažas nedēļas, kuru laikā jāievēro ārsta noteiktais režīms, kā arī iespējams, nepieciešama fizioterapeita palīdzība, lai atgūtu potītes sākotnējo funkcionalitāti. Palīgs šajā laikā var būt arī dažādas ārstnieciskās ziedes, teipošana un speciāli vingrojumi, ko apgūst fizioterapeita vadībā.

Pilnīga atveseļošanās pirms atkal atgriezties pie agrākās fiziskas slodzes ir svarīga tāpēc, ka ieplīsušās saites sarētojas un līdz ar to mēdz kļūt garākas un stīvākas nekā iepriekš, tāpēc nereti potītes mežģījumi mēdz atkārtoties.

Līdzīgi raksti

Klientu serviss
Piegāde visā pasaulē
Ātra piegāde
Kvalitāte